Wernisaż wystawy będącej efektem 21. konkursu Amberif Design Award pt. "Peryferia" - relacja

Już po raz piąty, dzięki współpracy Sandomierskiego Centrum Kultury z Galerią Otwartą Mariusza Pajączkowskiego oraz gospodarzami Iluzjon Art Cafe, zaprosiliśmy Państwa na spotkanie z cyklu "Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego gości Światową Stolicę Bursztynu".

6 stycznia br., o godz. 17.00 w restauracyjnych salach Iluzjon Art Cafe, Sandomierskie Centrum Kultury miało przyjemność otworzyć wystawę będącą efektem 21. konkursu Amberif Design Award pt. "Peryferia" („TRANSITION”).

Wystawa dotarła do Sandomierza dzięki współpracy Mariusza Pajączkowskiego z organizatorem konkursu, dyrekcją targów Amberif i panią Ewą Rachoń, dyrektorem projektu. Publiczność mogła zapoznać się z historią konkursu, dowiedzieć się, jak się narodziła jego formuła i dlaczego jest kontynuowana do dziś. Przy okazji każdy z gości został obdarowany małą bryłką bursztynu. Zainteresowani byli pod wrażeniem prezentowanych fotografii, a przygotowane upominki sprawiły im dużą przyjemność. Wieczór upłynął w przyjaznej i sympatycznej atmosferze.

Wystawa będzie czynna do 15 lutego 2018 r. w Iluzjon Art Cafe przy Sandomierskim Centrum Kultury (Rynek 25/26).

Zapraszamy wszystkich serdecznie do jej podziwiania!

***

21. MIEDZYNARODOWY KONKURS NA PROJEKT BIŻUTERII Z BURSZTYNEM

Jak co roku już od ponad 20 lat Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF zapraszają artystów i projektantów z całego świata do pochylenia się na bryłką bursztynu i do zaprezentowania swojej interpretacji hasła konkursowego, do chwili zadumy, a może i twórczego momentu kreacji.
Celem konkursu jest promocja bursztynu jako materiału jubilerskiego i źródła wyrazu artystycznego. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie autorskiej biżuterii z bursztynem inspirowanej tematem konkursowym.

Temat konkursu „Peryferia” bliżej naświetlił strefę pomiędzy tym, co utrwalone, a tym, co swobodne. Międzynarodowe grono artystów z 25 państw, w imponującej liczbie 124 osób, wybrało się w podróż w ten niezdefiniowany obszar, badając jego opcje i ograniczenia. Nadsyłając swój projekt lub fotografię zaproponowali Jury swoją inspirację, mapę drogową, punkt widzenia. Co się stanie, gdy rozpadną się zasady? Jakie nowe struktury zaoferują artyści, gdy nic nie poddaje się definicjom? Międzynarodowe Jury złożone z uznanych, światowych ekspertów prześledziło pomysły, perspektywy i ścieżki koncepcyjne twórców. Niektóre z założeń zaprezentowały oszałamiającą i niespotykaną panoramę, dzięki czemu zdobyły nagrodę lub wyróżnienie. Szereg inspirujących propozycji trafiło do publikacji w katalogu, gdzie w równym stopniu będą wyznacznikami Peryferii Amberif Design Award 2017.

 

Barbara Schmidt, kurator