28. Finał WOŚP w Sandomierzu - relacja

"Wiatr w żagle" pod takim hasłem na świecie, również w Sandomierzu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 28! Podczas tegorocznego Finału graliśmy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Przez dwa dni weekendu 11 i 12 stycznia 2020 r. wolontariusze WOŚP niestrudzenie kwestowali, zachęcając mieszkańców do wsparcia akcji, której celem był zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. W sobotę wolontariusze WOŚP kwestowali w godz. 10.00-18.00, w największych centrach handlowych: Galerii Sandomierz, Galerii Królewskiej, Kauflandzie i Stokrotce, a w niedzielę od 8.00-17.00 przemierzali sandomierskie ulice, place, parki i skwery, zachęcając do finansowego wsparcia tej szlachetnej akcji. Podczas imprezy o charakterze artystyczno-kulturalnym w Hali Widowiskowo – Sportowej MOSiR wolontariusze kwestowali w godzinach od 13.00 do 20.30.

W tym roku po raz pierwszy w Sandomierzu, akcję WOŚP mogliśmy wspierać nie tylko w finałowy weekend. Sandomierski Sztab WOŚP dzięki współpracy z zainteresowanymi obiektami i instytucjami, uruchomił Sztabowe Puszki Stacjonarne, do których darczyńcy mogli wrzucać datki do dnia Finału w godzinach i dniach działania konkretnych obiektów. Na terenie Sandomierza funkcjonowało 7 puszek stacjonarnych w:

– Urzędzie Miejskim w Sandomierzu
– Iluzjon Art Cafe
– Lapidarium pod Ratuszem
– Hotelu Basztowym
– Kinie Starówka
– Pilkington Polska Sp. z o.o. w Sandomierzu
– Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu.

Z okazji finału w niedzielę 12 stycznia przygotowano szereg atrakcji. W godz. 10.00 – 13.00 przy ulicy Rokitek i Koseły miała miejsce Moto Orkiestra, odbył się pokaz samochodów rajdowych i driftowych między innymi z Mistrzostw Polski. Zainteresowani mieli możliwość przejażdżki autami rajdowymi Subaru WRC, Renault Clio czy Honda Civic, a także możliwość zajęcia miejsca na prawym fotelu profesjonalnie przygotowanych driftowozów, jak również przejażdżki MarcoŻukiem oraz udziału w wielu innych atrakcjach.

Chętnych na 'przejażdżki z adrenaliną' było więcej niż pozwalały ramy czasowe akcji, ale osoby które skorzystały bardzo emocjonalnie i z satysfakcją wypowiadały się na temat tej oferty. Największe zainteresowanie wzbudzało auto Subaru Impreza WRC, którego właścicielem jest sandomierzanin – Pan Antoni Rożek – pomysłodawca i współautor Moto Orkiestry. Na Rynku Starego Miasta o godz. 13.00 rozpoczął się Moto Piknik z Sandomierskim Stowarzyszeniem Motocyklowym „Moto Sandomierz”, Sandomierską Grupą Terenową oraz Kuźnią Adama i Kaliny. Zainteresowani za symboliczne „co łaska” mogli odbyć przejażdżkę wybranym motocyklem, oczywiście pod opieką właściciela pojazdu. Równie duże zainteresowanie budziło stanowisko kowalstwa artystycznego - Kuźnia Adama i Kaliny, gdzie podczas pikniku został wykuty metalowy żuraw, który z kolei wzbogacił zestaw fantów przekazanych na rzecz WOŚP.

Zaś Hala Widowiskowo-Sportowa (ul. Patkowskiego 2a) była centrum wydarzeń artystyczno-kulturalnych. Tutaj o godz. 13.00, nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia przez dyrektora Sandomierskiego Centrum Kultury Wojciecha Dumina, prowadzącą Joannę Kwiatkowską przedstawicielkę Radia Leliwa oraz Grzegorza Świtalskiego, którzy wprowadzili zebranych gości w przygotowany program imprezy, a także podkreślili znaczenie idei WOŚP.


W korytarzu, przy wejściu na Halę, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, jak co roku zorganizował „Kawiarenkę”, w której za „co łaska” można było nabyć ciepły posiłek, ciasto, kawę lub herbatę. Tutaj swoje stanowisko miała loteria, do wygrania za symboliczną kwotę, były m.in. WOŚP-owe fanty.

W specjalnie przygotowanej przez profesjonalny zespół Stacyjkowo Animacje strefie – za symboliczne "co łaska" odbywało się m.in. malowanie twarzy, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych.

Strefa Nauki & Świat Robotyki zaprosiła na stoisko dla pasjonatów nauki, robotów, rzeczywistości wirtualnej, programowania, języków, komunikacji i dialogi pn. „Odkrywamy przed Tobą tajemnice otaczającego nas świata”.

Na głównej scenie, swoimi występami finał uświetniły formacje artystyczne, które aktywnie uczestniczą w organizowanych w mieście i okolicy wydarzeniach.

Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały podopieczne Centrum Edukacji Artystycznej GAMA Oliwia Rykowska i Gabrysia Bednarczyk oraz trzy przedstawicieli Sandomierskiego Studia Piosenki Julia Maszczak w wielkim hicie grupy Queen „I want to break free”, Natalia Jankowska w utworze Varius Manx „Jestem Twoją Afryką", Giulia Kpogomou w przeboju Mroza i chóru Sound’n’Grace „Nic do stracenia".

Przyszedł czas na prezentację tanecznych umiejętności lokalnych instytucji artystycznych.
Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się podopieczni Fabryki Ruchu: Fabrykanci Maleństwa, Salsa Solo, Fabrykanci Baby, Fabrykanci Mini i Kids, Fabrykanci Junior, Fabrykanci Gwiazdki, na zakończenie przygotowali wielki finał z udziałem wszystkich grup.

Następnie publiczność skupiła uwagę na Formacji Tanecznej PARADOX. Owacjami powitano kolejnych przedstawicieli występujących grup wiekowych: HIPNO-ZZA – PARADOX I, PARADOX IV, PARADOX III, MIX LATINO – PARADOX 30+, KUKUŁCZE JAJO – PARADOX S, PODUCHOWE SEKRETY – PARADOX JUNIOR, PARADOX II, CZASEM MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ – PARADOX I, WESOŁO GRA LOKOMOTYWA – FINAŁ.

Kolejną formacją taneczną, która zaprezentowała swoje umiejętności była Formacja Taneczna Dance Mania, działająca na co dzień przy Porcie Kultury. W swoim programie zaprezentowała przekrój wszystkich grup wiekowych należących do Formacji, a także duety Weroniki Maruszak i Julii Gołębiowskiej oraz Gabriela Kodyra i Julia Maszczak, a także niespełna 7 letnia Lena Wiater w układzie solo, którym w swojej kategorii wiekowej wywalczyła pierwsze miejsce w Międzynarodowych Grand Prix o Puchar Burmistrza Sandomierza w Fitness Gimnastycznym.

Równie wielkie wrażenie na publiczności wywarły pokazy: karate - przygotowany przez Sandomierski Klub Karate Kyokushin oraz pokaz musztry i walki w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
 

Około godz. 19.00 na scenie pojawił się Damian Ukeje z zespołem. Rozpoczął się energetyczny koncert autorskiej muzyki artysty, przeplatany największymi rockowymi hitami światowej sceny muzycznej, który zachęcił publiczność do wspólnej zabawy.

Około godz. 20.10 Teatr Ognia Bohema zaprezentował pokaz fireshow na wysoce profesjonalnym poziomie, który cieszył się wielkim zainteresowaniem zebranej publiczności.

Na zakończenie organizatorzy zadbali o wypuszczenie symbolicznego „Światełka do nieba”.

Najważniejszym jednak punktem programu były licytacje ponad stu niezwykle cennych przedmiotów, ofiarowanych przez różne sandomierskie instytucje, organizacje, przedsiębiorstwa, czy też osoby prywatne. Marcin Marzec – Burmistrz Sandomierza, zaproponował do licytacji kolację ze swoim udziałem i tematyczny tort. Wśród licytowanych fantów wielką popularnością cieszyły się różnorodne gadżety WOŚP z autografami głównego dyrygenta Orkiestry – Jurka Owsiaka, a wśród nich: koszulki, kubki czy kalendarze.

28. Finał WOŚP w Sandomierzu okazał się wielkim sukcesem. Pobity został zeszłoroczny wynik o ponad 20 000 zł. Po wieczornych, niedzielnych podsumowaniach zebrana kwota osiągnęła pułap 93 497,35 zł !!! Całość zebranych funduszy zostanie oczywiście przekazana na rzecz Sztabu Głównego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bardzo serdecznie dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu licznym instytucjom, firmom, osobom prywatnym, wszystkim darczyńcom za wszelkie wsparcie finansowe i materialne, a także wolontariuszom za ich wytrwałość i bezinteresowną pomoc w prowadzeniu zbiórki publicznej.

Organizatorami 28. Finału WOŚP w Sandomierzu było: Sandomierskie Centrum Kultury przy współpracy z Burmistrzem Sandomierza, Urzędem Miejskim oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, a także szeregiem innych instytucji.