Wystawa pokonkursowa fotografii pt. „Wszystkie Dzieci Świata”

W imieniu Sandomierskiego Centrum Kultury oraz Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, zapraszamy serdecznie do Portu Kultury do podziwiania wystawy pt. „Wszystkie Dzieci Świata”.

Wystawa będzie czynna od 15 stycznia do 31 stycznia 2018 r. w Porcie Kultury (Portowa 24, Sandomierz).

Zapraszamy wszystkich serdecznie!

Wstęp wolny!

***

XI Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty!

Już po raz jedenasty Europejskie Centrum Bajki zaprosiło miłośników fotografii: fotografików, reporterów, podróżników, amatorów utrwalania chwil ulotnych, wszystkich, którzy potrafią uchwycić niepowtarzalne momenty w życiu najmłodszych, do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pt. "Wszystkie Dzieci Świata".

Na konkurs wpłynęło 141 prac 49 autorów. Profesjonalne jury w składzie:  Piotr Barszczowski, Wojciech Gepner (przewodniczący) i Tomasz Okoniewski, przyznało następujące nagrody:

2500 zł i pierwszą nagrodę otrzymał Michał Jabłoński za zestaw pt. „Dzieciństwo ma różne oblicza”.

1500 zł i drugą nagrodę dostała Karolina Grabska – Wilk za zestaw pt. „Nie podskakuj”.

1000 zł i trzecią nagrodą uhonorowano Piotra Chrobota za zdjęcie pt. „,Park wodny”.

Przyznano także trzy wyróżnienia dla: Izabelli Faber (,,Życie z psem”), Jakuba Kiblera (,,Dziewczynka z Jawy”) i Katarzyny Dzieszko (,,Dzieci slamsów).

Do wystawy pokonkursowej, której wernisaż odbył 17 września w Centrum Bajki w Pacanowie i która, zgodnie z tradycją, odwiedzi potem wiele miejsc w Polsce, zakwalifikowano 117 prac 46 autorów.

Konkurs objęli patronatem: Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Adam Jarubas - marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Wiesław Skop - wójt gminy Pacanów. Patronat artystyczny: Związek Polskich Artystów Fotografików.

 

Słowo od Jurorów

Każdy konkurs na swój sposób jest jedyny i niepowtarzalny, ponadto stawia jurorów przed niełatwymi wyborami. Człowiek i jego rodzina od wieków w różnych formach artystycznego przekazu budzi największe zainteresowanie. Szczególnie wdzięcznym i zdecydowanie najpopularniejszym tematem są dzieci. Każdy z nas z sentymentem ogląda fotografie z dzieciństwa, przypomina sobie miejsca, sytuacje i towarzyszące im emocje. „Wszystkie Dzieci Świata” – to konkurs, który w moim przekonaniu doskonale ukazuje różne odcienie dzieciństwa w wielu zakątkach świata. Dokonując wyboru tych najlepszych prac ważny był dla mnie kadr, naturalność i oddanie wyjątkowego nastroju. Fotografia „Dzieciństwo ma różne oblicza 1/5” – autorstwa Michała Jabłońskiego przykuła uwagę wszystkich jurorów. Główny bohater przyciąga swym magnetycznym spojrzeniem i wyzwala ciekawość, by głębiej poznać realia i świat, w którym żyje. Zestaw „Nie podskakuj” – Karoliny Grabskiej – Wilk budzi sympatię dla dziecięcej radości, nieobliczalności, a przy tym zwraca uwagę na nieszablonowe i kreatywne podejście do obrazowania sytuacji. Również autor nagrodzonej fotografii „Park wodny” – Piotr Chrobot w oryginalny sposób uchwycił energię i szaleńczą fantazję, która jest właśnie symbolem dzieciństwa. Gratulacje dla nagrodzonych, wyróżnionych i prezentowanych na wystawie autorów za pomysłowość, cierpliwość i tak bezcenne wyczucie momentu. Dziękuję organizatorom, kolegom z jury za to piękne, nowe fotograficzne doświadczenie. Wierzę, że oglądającym przypadną do gustu wybrane fotografie – wzruszą, na chwilę zatrzymają i zmobilizują do wspólnego fotografowania wielu cudownych i ulotnych chwil.

Tomasz Okoniewski

 

Prace nadesłane na tegoroczną edycję konkursu prezentowały zróżnicowany, choć w przeważającej większości - dobry poziom. Jury nie miało większych problemów z wyłonieniem finałowej szóstki,
a jego członkowie byli również zaskakująco zgodni podczas przyznawania poszczególnych miejsc. Trójka na podium to trzy odmienne spojrzenia i różne podejścia do tematu konkursu, jakim jest „Życie dziecka we współczesnym świecie”. Pierwsze miejsce to znakomity portret. Uchwycony na fotografii kontekst pozwala na wielopłaszczyznową interpretację zdjęcia, a przede wszystkim uświadamia nam - jak gigantyczne różnice ekonomiczne, społeczne i kulturowe istnieją
we współczesnym świecie. Na drugim miejscu znalazł się świetny pod względem technicznym,
ale przede wszystkim bardzo inteligentny, przemyślany i dzięki tytułowi mocno niepokojący zestaw: „Nie podskakuj”, który w swojej warstwie psychologicznej dużo mówi o nas - dorosłych. Trzecie miejsce to zamknięta w dynamicznym, reporterskim kadrze kwintesencja dziecięcej radości
i beztroski. Trzy intrygujące opowieści, a jednocześnie różne podejścia, różne techniki, różna estetyka. Jednym zdaniem: bardzo udana edycja doskonale przygotowanego  konkursu.

Wojciech Gepner

 

Dzieci są szczere, dzieci mówią prawdę. My dorośli mamy odmienny obraz prawdy, który niestety nakładamy również na świat dziecka. Ten kto potrafi sfotografować prawdę dziecka bez "filtrów" dorosłych jest w moim przekonaniu mistrzem, a na pewno zbliża się do tego mistrzostwa.
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęła spora ilość zdjęć autorów mających tę właściwą intuicję.
Jednak sama intuicja nie wystarczy, aby być zauważonym w konkursie fotograficznym.
Strona techniczna - komponowanie kształtem i kolorem, kadrowanie, opowiadanie światłocieniem - jest równie ważna i przyczynia się do ewentualnego sukcesu. Najlepsze prace to symbioza napięcia emocjonalnego i warsztatu fotograficznego. Nagrodzone i wyróżnione fotografie przyciągają wzrok, hipnotyzują, opowiadają historię dziecka - szczerze! Gratuluję laureatom wejścia na mistrzowski poziom, a wszystkim uczestnikom wrażliwości na prawdę, dobro i piękno. Organizatorom gratuluję pomysłu na konkurs oraz dziękuję za przyjemność i zaszczyt bycia jurorem.                                                                                                                                                 

Piotr Barszczowski