Wspólne robienie kukły Marzanny

„Wiosna, cieplejszy wieje wiatr
Wiosna, piękniejszy jest już świat
Wiosna wkoło...”

Przywitaj z nami 21 marca wiosnę jak dawniej, topiąc Marzannę, kukłę symbolizującą słowiańską boginię zimy i śmierci.

Zapraszamy na wspólne robienie kukły Marzanny we wtorek 20 marca br., o godz. 16.00 w Przełączniku – twórczym zaułku (ul. Żółkiewskiego 7b-c w Sandomierzu).

Natomiast 21 marca br. odbędzie się pochód z Marzannami przez Park Piszczele na Bulwar im. J. Piłsudskiego.
Startujemy o godz. 16.00 z pod Przełącznika.

KOSZT: 7 zł

ZAPISY:
Ośrodek Promocji Aktywności Kulturalnej
ul. Armii Krajowej 1 w Sandomierzu
15 644 50 95

Serdecznie zapraszamy!

***

Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.

Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było zabranie jej i odwiedzenie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem marzanna przechodziła w ręce młodzieży, a ci podpalali ją i wynosili za wieś, by utopić w rzece czy stawie. Chociaż kościół walczył z pogańskimi zwyczajami, to jednak topienie marzanny przetrwało i nadal ma się całkiem nieźle. Zwyczaj topienia marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.