Witamina Jazz 2018 - Myrczek & Tomaszewski

Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Sandomierzu zapraszają na coroczny cykl koncertów jazzowych pod nazwą „Witamina Jazz”. Będzie to jesienna terapia półtonami dla wszystkich, którzy odczuwają brak dostatecznego wpływu dobrej muzyki na swój organizm.

Niewątpliwą perełką tegorocznego festiwalu będzie koncert kwartetu GNIEWOMIR TOMCZYK / PROJECT z gwiazdą wieczoru – KAYAH. Warto podkreślić, że ten wyjątkowy i niepowtarzalny projekt został stworzony specjalnie na Witaminę Jazz! Wystąpi również jazzowa formacja NEW BONE w projekcie „Follow me” z polskimi utworami z lat 20. i 30. XX wieku oraz nastrojowy i pełen magii duet MYRCZEK & TOMASZEWSKI. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert tria GADT / CHOJNACKI / GRADZIUK w oryginalnym projekcie „Renaissance” – usłyszymy pieśni renesansowe w autorskich, nowoczesnych aranżacjach, zabarwionych na jazzowo.

Bilety do nabycia od 24.09.2018 r. w Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu, ul. Rynek 20, tel. 15 644 61 05 lub bezpośrednio przed koncertami.
Posiadaczom karty mieszkańca, karty dużej rodziny oraz karty seniora przysługuje 20% zniżka od podstawowej ceny biletu.

***

MYRCZEK & TOMASZEWSKI
02.11.2018, godz. 20:00

Lapidarium pod Ratuszem, ul. Rynek 1

Bilety:
20 zł - przedsprzedaż w Centrum Informacji Turystycznej
25 zł - w dniu koncertu

Projekt tworzą dwaj wybitni muzycy jazzowi: trzykrotny zdobywca tytułu wokalista jazzowy roku wg czytelników pisma Jazz Forum, laureat Grand Prix i nagrody publiczności Shure Montreux Jazz Voice Competition w Szwajcarii – Wojciech Myrczek oraz zwycięzca wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce, pianista, kompozytor i producent muzyczny współpracujący z czołówką polskiej i światowej sceny muzycznej – Paweł Tomaszewski. Siła duetu tkwi w przenikaniu się dwóch indywidualności, które emanują charyzmą, muzyczną pomysłowością i dbałością o każdy dźwiękowy szczegół. Prowadzą muzyczny dialog, nie stroniąc od niebanalnej piosenki, szalonej improwizacji, chwil zadumy – zawsze jednak z poczuciem humoru. W swoim scenicznym dialogu odwołują się do standardów muzyki jazzowej i popowej, które w ich interpretacjach nabierają nieznanych dotąd kształtów i barw. Jesienią 2014 roku ukazała się płyta duetu „Love Revisited”.

Sam album jak i promujące go koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez publiczność w Polsce, Europie oraz Australii.

Swoją muzykę artyści prezentowali w prestiżowych salach koncertowych takich jak NOSPR w Katowicach, Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Konserwatorium w Hobart, Bird’s Basement w Melbourne, The Basement w Sydney, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Świętokrzyska, Instytut Fiński w Paryżu, BMC Opus Jazz Club w Budapeszcie, Teatr Roma w Warszawie, Teatr Stary w Lublinie oraz na scenach festiwali Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Sofia Jazz Peak Festival w Bułgarii, Celje International Jazz Festival na Słowenii, Brisbane Vocal Jazz Festival, Devonport Jazz, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Silesian Jazz Festival i wielu innych.

Skład:
Wojciech Myrczek – wokal
Paweł Tomaszewski – piano

RENAISSANCE: GADT/CHOJNACKI/GRADZIUK
03.11.2018, godz. 20:00
Lapidarium pod Ratuszem, ul. Rynek 1

Bilety:
20 zł - przedsprzedaż w Centrum Informacji Turystycznej
25 zł - w dniu koncertu

Anna Gadt – wokalistka jazzowa, improwizatorka i kompozytorka. Doktor wokalistyki jazzowej, pedagog Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stały współpracownik międzynarodowego festiwalu Voicingers. Wydała pięć autorskich albumów. Współpracowała m.in. z Pawłem Mykietynem, zespołem Kwadrofonik, triem RGG, Nikolą Kołodziejczykiem, Włodzimierzem Nahornym. Koncertowała m.in. w Studiu im. A. Osieckiej w Trójce, Teatrze Wielkim, Sali Kongresowej a także za granicą (Francja, Niemcy, Szwajcaria, Łotwa, Słowacja). Uczestniczyła także w Polish Stage w ramach European Jazz Conference. W 2018 roku nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku.

Opowieść, którą snują Gadt, Chojnacki i Gradziuk jest daleko posuniętą interpretacją a niekiedy tylko swobodną inspiracją ówczesnymi kompozycjami. Nade wszystko jest jednak przemyślaną i konsekwentnie prowadzoną narracją, mającą wprowadzić słuchacza w świat free renesansu. 

Nowo zaprezentowane utwory Wacława z Szamotuł, Mikołaja z Krakowa, Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja Gomółki i Jana z Lublina są poruszające, duszne, niekiedy zatrważające i onieśmielające, zabawne, czułe, zmysłowe i dla wielu pewnie obrazoburcze i kontrowersyjne. Współczesna dysonansowa harmonia, odmienne gospodarowanie czasem i przestrzenią oraz oryginalny dobór i wykorzystanie instrumentów (AKORDEON, PERKUSJA, GŁOS) pozwalają tłumaczyć renesansową rzeczywistość na współczesny język wykonawczy.

Skład:
Anna Gadt – wokal
Zbigniew Chojnacki – akordeon
Krzysztof Gradziuk – perkusja