Sandomierskie Spotkania z Kulturą: "Sac Aktun - portal do przeszłości i najdłuższa zalana jaskinia na Ziemi (347 km)"

Niezależna Inicjatywa Kulturalna we współpracy z Sandomierskiem Centrum Kultury serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie podróżnicze z cyklu „Sandomierskie Spotkania z Kulturą”, które odbędzie się w czwartek 22 lutego 2018 roku o godz. 18.00 tradycyjnie w Lapidarium pod Ratuszem w Sandomierzu (Rynek 1).

Tytuł spotkania : "Sac Aktun - portal do przeszłości i najdłuższa zalana jaskinia na Ziemi (347 km)".

Spotkanie zapowiada się niezwykle ekscytująco i dotyczyć będzie najnowszego, bo styczniowego odkrycia na półwyspie Jukatan w Meksyku.

Naszym gościem będzie Przemysław Trześniowski - archeolog podwodny, majanista, nurek głębinowy, przewodnik, instruktor nurkowania.

Skróconą informację o odkryciu na półwyspie Jukatan można przeczytać tutaj:
alpha-divers.pl/najdluzsza-jaskinia-na-ziemi-sac-aktun-dos-ojos-przestal-istniec-2018/ 
oraz tutaj: 
cenoty.pl/najdluzsza-zalana-jaskinia-na-swiecie-sac-aktun/

Dwa tygodnie temu Przemek Trześniowski gościł w radiowej Trójce, gdzie opowiadał o połączeniu systemów Sac Aktun i Dos Pisos, czyli o jaskiniowym rekordzie świata!

Link do słuchowiska:
www.polskieradio.pl/9/5376/Artykul/2008141,Jaskiniowy-rekord-swiata-Co-kryja-mroki-Sac-Actun

Na czwartkowym spotkaniu w Lapidarium pod Ratuszem nasz gość opowie o geologicznej historii półwyspu Jukatan, kontrowersjach związanych z kalendarzem i szlakami migracji gatunku ludzkiego na kontynenty obu Ameryk, nurkowaniu jaskiniowym i eksploracjach jaskiniowych na Riviera Maya i wreszcie o znaczeniu znalezisk archeologicznych i paleontologicznych w jaskiniach na terenie Quintana Roo, a w szczególności w jaskini Sac Aktun.

Wstęp wolny!
Gorąco zapraszamy!!!