Mobile Photo Trip Sandomierz – spotkanie pasjonatów fotografii mobilnej

Sandomierz na mobilnych zdjęciach – rusza trzecia edycja Mobile Photo Trip.

9 września 2017 r. wystartuje trzecia edycja comiesięcznych spotkań fotografów mobilnych. Czterdziestu fotografów z całej Polski przejdzie przez miasto i sfotografuje je swoimi smartfonami.

Mobile Photo Trip to cykl comiesięcznych spotkań fanów fotografii mobilnej. Wykonywanej za pomocą aparatu fotograficznego w telefonie komórkowym. Co miesiąc grupa 30-40 fotografów odwiedza inne miasto, gdzie wraz z gospodarzem (lokalny fan fotografii mobilnej) poznaje jego zakamarki. Podczas oprowadzania po mieście powstaje kilkaset zdjęć prezentujących codzienny tryb życia miasta, jego zabudowę, architekturę, mieszkańców i lokalny koloryt. Cały cykl spotkań trwa od września do czerwca i obejmuje 10 miast. Pierwsza edycja pokazała, że uczestnicy projektu generują duży ruch w mediach społecznościowych. Wydarzenia w ramach Mobile Photo Trip często były relacjonowane przez lokalne media, a inicjatywę wspierały miejskie i wojewódzkie instytucje. Stowarzyszenie organizuje również comiesięczne wystawy fotografii, a w 2018 roku planuje zorganizować pierwszy w Polsce, chyba też w Europie, festiwal poświęcony tylko fotografii mobilnej (miejsce: Wrocław).

Promujemy fotografię mobilną, a przede wszystkim utalentowanych polskich autorów zdjęć, którzy nieustannie poprawiają swój warsztat odwiedzając miasta w całej Polsce i poszukując ciekawych kadrów – mówi Damian Kostka, pomysłodawca Mobile Photo Trip. Chcemy też pokazać, że współczesnym telefonem można zrobić świetne zdjęcie. Uczymy się od siebie. Po to właśnie są te spotkania.

Uczestnicy nie tylko przejdą ulicami Sandomierza, uwieczniając za pomocą telefonów życie i architekturę miasta, ale także odwiedzą kilka instytucji. Podczas zwiedzania miasta powstaną setki zdjęć, które będzie można zobaczyć w mediach społecznościowych. Od października 2017 do czerwca 2018 fotografowie będą kontynuować cykl spotkań i odwiedzą kolejno: Słupsk, Przemyśl, Tarnów, Rzeszów, Zamość, Berlin, Spopt, Olsztyn, Bielsko-Biała i Cieszyn.

***

Prowadzący Mobile Photo Trip Sandomierz - Agnieszka Kubera (Instagram: @agnieszkakubera):

Z wykształcenia jestem krytykiem filmowym. Kompletny brak żądzy krwi i duża pobłażliwość wobec filmów gatunkowych przekierowała moje zainteresowania w stronę pracy w kinie. Po skończeniu studiów wybierałam filmy do kina "Premierowego" w Rybniku. Po przeprowadzeniu się do Wrocławia współpracowałam przy edukacji filmowej dzieci i młodzieży oraz seansach dla seniorów w DCF-ie. Od 2012 roku jestem programerem Kina Nowe Horyzonty. Udało mi się tu połączyć pasję masowego oglądania filmów z pracą bez rutyny. Jestem niepoprawnym kinoholikiem i wielką fanką Charliego Chaplina. Ulubione filmy potrafię oglądać wielokrotnie, głównie dla emocji, które dzięki nim przeżywam. Gdybym mogła wybrać czas urodzenia, byłyby to lata dwudzieste ubiegłego wieku, kiedy rodziła się sztuka filmowa.

Fotografia daje szansę wnikliwego przyglądania się drobiazgom, które mogłyby umknąć mojej uwadze. Zatrzymuje chwile, do których chciałabym wracać. Dzięki zdjęciom możliwa jest podróż w czasie.

Sandomierz jest mi bliski od dzieciństwa. Spędziłam w jego okolicach wiele wakacji. Tutaj się urodziłam i regularnie do niego wracam. Z przyjemnością obserwuję, jak pięknieje i otwiera się na turystów. Ma urok kameralnego tajemniczego miasteczka, w którym niejedno może się wydarzyć.

 

Patronat nad wydarzeniem objęli: Sandomierskie Cenrum Kultury, Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski.