Koncert zespołu Tomasz Chyła Quintet

Sandomierskie Centrum Kultury oraz Fundacja Polski Jazz, po raz kolejny mają przyjemność zaprosić Państwa na koncert w ramach projektu Polski Jazz 360°. Tym razem na scenie Lapidarium pod Ratuszem, pojawi się nominowany do Fryderyków 2019 Tomasz Chyła Quintet. Serdecznie zapraszamy na koncert, któy odbędzie się 10 marca br. o godz. 19.00.
Celem projektu Polski Jazz 360° jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności.
Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 20, 27-600 Sandomierz lub bezpośrednio przed koncertem.
 
***
Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z gdańskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. Lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki.
W październiku 2018 roku ukazała się płyta: "Circlesongs" nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Album został wydany dzięki dofinansowaniu miasta Gdańska. Ogólnopolska premiera odbyła się w studio im. A. Osieckiej w Warszawie. Album „Circlesongs” został przyjęty z ogromnym entuzjazmem zarówno krytyków muzycznych, dziennikarzy, znawców gatunku, ale tez przez szeroką publiczność. 
25.01.2019 Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagrody muzycznej Fryderyki 2019. Wśród nominowanych znalazł się Tomasz Chyła Quintet, w kategorii Muzyka Jazzowa - Album Roku za płytę "Circlesongs". Tomasz Chyła - lider formacji, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz. To druga nominacja dla zespołu. Pierwsza otrzymali w ubiegłym roku w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album "Eternal Entropy".
 
Circlesongs
Circlesong (PIEŚNIOKRĄG) to termin wywodzący się z chóralistyki, z którą silnie związany jest lider formacji. Jest to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. Tomasz Chyła Quintet tworząc album "Circlesongs" inspirację czerpie z różnych tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Muzycy po mistrzowsku zmieniają atmosferę każdego utworu i zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W "Circlesongs" słychać zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak muzyka chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość.
Patronat nad płytą objęli: Dwójka Polskiego Radia, Trójka Polskiego Radia, Jazz Forum, Jazz Press, Ether Jazzu oraz oraz polish-jazz.blogspot i noweidzieodmorza. Koncerty premierowe odbyły się już w Gdańskim Klubie Żak podczas gali wręczenia nagród Prezydenta Miasta Gdańska P. Adamowicza dla Młodych Twórców Kultury, podczas ubiegłorocznej edycji Jazz Juniors w Krakowie, w Warszawskiem Klubie Spatif w ramach JazzState, a także w klubie Dragon w Poznaniu. Materiał zaprezentowano też podczas koncertów w ramach 27. finału WOŚP. w Żyrardowie i w Warszawie. 
 
Skład zespołu:
Tomasz Chyła – skrzypce 
Piotr Chęcki – saksofon 
Szymon Burnos – fortepian 
Konrad Żołnierek – kontrabas 
Sławomir Koryzno – perkusja