Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2019

Serdecznie zapraszamy do Sandomierza na Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski - wydarzenie z udziałem braci rycerskiej, rękodzielników oraz licznych pasjonatów rekonstrukcji historycznej, promujących kulturę rycerską oraz mieszczańsko – kupiecką. Jak co roku w ramach imprezy będą miały miejsce: ciekawe inscenizacje historyczne, pokazy walk rycerskich, tańca dawnego, pokazy rzemiosł dawnych, koncerty muzyczne oraz inne atrakcje.

Zapraszamy również do udziału w bezpłatnych warsztatach tworzenia glinianych instrumentów ludowych.
Więcej informacji:

www.esceka.pl/news/jarmark-jagielloski-i-turniej-rycerski-2019-bezpatne-warsztaty-tworzenia-glinianych-instrumentow

***

Dźwięki Ziemi i Przestrzeni to nie tylko projekt muzyczny ale również studia nad dźwiękiem oraz jego wpływem na ludzkie ciało oraz emocje. Nasze koncerty relaksacyjne spajają zmysły, wzbogacają wyobraźnię, wprowadzają w ciało spokój, harmonię i pozwalają skupić się na tym co tak naprawdę liczy się w naszym życiu o czym często zapominamy na co dzień. Do gry używamy instrumentów z różnych kultur, kontynentów i czasów, zarówno tych antycznych jak i tych bardziej współczesnych. Aby lepiej zrozumieć ich naturę wiele z nich nauczyliśmy się wykonywać sami. Pomagali nam przy tym różni nauczyciele, mistrzowie w swych dziedzinach. Wiedzę, którą od nich pozyskaliśmy szlifujemy od kilku lat, każdego dnia pracując nad udoskonalaniem naszych umiejętności. Duża część naszych instrumentów wykonana jest z gliny dlatego też postanowiliśmy dzielić swoją pasję z innymi organizując warsztaty glinianych instrumentów czyli okaryn. Mają one niezwykle ciepłe i przyjemne brzmienie, a nauka na nich jest nie tylko prosta, ale również bardzo intuicyjna. Do ich wykonania potrzebne są jedynie chęci i dobry nastrój. Nieważne czy jesteś doświadczonym muzykiem czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z muzyką. Ważne, abyś chciał lub chciała wykonać wyjątkowy i niepowtarzalny instrument. Zapraszamy na warsztaty do Sandomierza, gdzie każdy z was będzie mógł stworzyć swoją osobistą okarynę.

Zapraszamy również na Rynek Starego Miasta, do stoiska przygotowanego przez Dźwięki Ziemi i Przestrzeni, przy którym znajdziecie m.in. ludowe instrumenty gliniane –okaryny, trąby z muszli ślimaków oceanicznych oraz obrazy fraktalne!
 

N I V E L to zespół instrumentalny założony w 2010 roku, specjalizujący się we własnych interpretacjach tradycyjnych pieśni różnych krajów oraz kompozycje oparte o folklor celtycki, bałkański, francuski, argentyński, amerykański w stylach takich jak tango, gypsy swing i jazz. Muzycy czerpią w dużym stopniu z dorobku wielkich kompozytorów światowej sławy takich jak Astor Piazzolla, Richard Galliano czy Didier Lockwood.

Każdy muzyk zespołu NIVEL wkłada we wspólne granie inny styl, inny temperament, a mieszanka tego wszystkiego jest naprawdę imponująca. Jak muzycy sami przyznają, coś jest w muzyce świata, że fascynuje, inspiruje i bardzo wciąga, zarówno jej odtwórców, jak i słuchaczy.

W lipcu 2017 roku zespół NIVEL nagrał swoją pierwszą płytę, zatytułowaną „Wielki Świat”. Album zawiera popularne melodie z kręgu muzyki świata w oryginalnych "nivelowych" aranżacjach. Płytę cechuje różnorodność stylistyczna, unikalna interpretacja instrumentalna połączona z improwizacją oraz nawiązanie tematyczne do tradycyjnych pieśni różnych krajów, takich jak Francja, Hiszpania, Argentyna, Węgry, Gruzja czy Macedonia.

Skład:
Tomasz Grzyb – akordeon
Staszek Sroka – gitara
Mateusz Gremlowski – bas & kontrabas

Oficjalna strona zespołu: 
www.nivelmusic.pl
www.facebook.com/zespolnivel

 

KAPELA BRODÓW to polski zespół folkowy, laureat licznych konkursów (m.in. na Folkowy Fonogram Roku - Nowa Tradycja organizowanym przez Polskie Radio, chętnie zapraszany na różnego rodzaju festiwale np.: Festiwal Rozstaje, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata w Grodzisku Mazowieckim, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Globaltica w Gdyni. Zespół koncertował również w całej Europie m.in w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Anglii, Rosji, na Wegrzech, Rumuni, Białorusi, Litwie, Estonii, Szwecji itd.

Zespół grywa w różnych składach w zależności od repertuaru i okoliczności.

Liderem grupy jest Witek Broda, grający na skrzypcach, lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów, Witek bierze czynny udział w wielu projektach związanych z tradycyjną muzyką polską.

Witek o swojej muzyce:

„Repertuar kapeli wziął się z mojej włóczęgi, wyobraźni i gustu. 25 lat wędrówek po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów KUL i PAN, autorów znanych i nieznanych. Granie ze stuletnim skrzypkiem to doświadczenie szczególne - muzyczne i duchowe. Zawsze wiedziałem, że istnieje specyficzna nuta narodu, atom muzyczny, rozpoznawalny i nieobliczalny. Znalazłem go na samym początku, stąd Kapela Brodów.”

Na repertuar - działającej od 1992 roku kapeli - składają się utwory świeckie i religijne  pochodzące ze zbiorów własnych, zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL.

W swoich wykonaniach zespół zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz - w przypadku muzyki religijnej - właściwy jej tematyce kontekst. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli , akordeonu ,skrzypiec , klarnetu , saksofonu ,basów kaliskich oraz przy pełnym składzie kontrabasu i perkusji.


Maj 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31