II Jarski bieg na zdrowie! …o sandały bł. Wincentego Kadłubka

Fundacja Świętokrzyski Ogród Inspiracji

zaprasza na 

„II JARSKI BIEG NA ZDROWIE!

…o sandały bł. Wincentego Kadłubka”

 

Bieg na trasie Zamek Sandomierski – Andruszkowice

4.10.2020 niedziela

w godz. 10.00-14.00

to kontynuowanie idei aktywnego i radosnego udziału w kameralnym (do 100 biegaczy)

(ze względu na COVID-19) biegu promującym naturalny ruch, zdrową dietę rośliną i region sandomierski wraz z jego historią i kulturą, wzorując się na postaci Mistrza Wincentego

– patrona miasta Sandomierza.

Towarzysko zapraszamy CHODZIARZY i ROWERZYSTÓW.

 

  • Organizatorzy i Partnerzy chcą zainspirować mieszkańców do aktywnego i świadomego zdrowego stylu życia poprzez dokonanie pierwszego kroku na biegowej ścieżce i wyborze roślinnej diety. Charakterystyka krajobrazu i termin sprzyja wspaniałej zabawie i odkrywaniu przyjemności bycia razem na powietrzu.
  • Trasa dla biegaczy zaplanowana została z Zamku Królewskiego w Sandomierzu do Andruszkowic (30 min), rowerzystów (20 min), spacerowiczów (1 h) przez piękne sady i wąwozy, pobliskie wioski po utwardzonej, lokalnej jezdni (Trasa-5 km).
  • Rejestracja uczestników odbędzie się wg. formularza zgłoszeniowego: mailowo lub osobiście na starcie.
  • Na STARCIE na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu (Zamek Sandomierski) uczestnicy otrzymają„pakiet startowy”,a na zakończenie biegu dyplomy uczestnictwa.
  • Zwyciężczyni i Zwycięzca II JARSKIEGO BIEGU NA ZDROWIE! otrzymają ceramiczną rzeźbę Sandałów bł. Wincentego Kadłubka (wersja męska i żeńska),
  • Zgłoszenia, rejestracja i rozgrzewka a także procedury związane z dezynfekcją i wypełnianiem formularzy dot. covid-19 rozpocznie się o godz. 10.00 na Dziedzińcu Zamku Królewskiego.
  • „START” biegu będzie miał miejsce o godz. 12.23 z Dziedzińca Zamku Królewskiego.
  • „META” biegu zaplanowana została do godz. 13.30 w Fundacji Świętokrzyski OGRÓD INSPIRACJI - Andruszkowice 60, gdzie odbędzie się dekoracja zwycięzców.
  • Dla chętnych o godz. 14.00 polowa Msza Św. przy figurze bł. Wincentego Kadłubka na Królówce w Andruszkowicach. prowadzona przez księży z bazyliki katedralnej z Sandomierza.
  • O 15.00 zapraszamy na PIKNIK Jarski- wykład, pokaz przygotowywania zdrowego posiłku i wyciskania soków, (zgodny z procedurami Covid-19.) (Podwórko 14 arów swobodnie pomieści około 200 osób z 2m odstępów.)

Od kilku lat a obecnie jako Fundacja Świętokrzyski Ogród Inspiracji zapraszamy Mieszkańców Sandomierza i okolicznych miejscowości do dzielenia się wiedzą o zdrowym stylu życia. Polecamy i promujemy, potrawy jarskie i degustujemy świeżo tłoczone soki z sandomierskich warzyw i owoców. Będziemy nadal wspierać tę tradycję co przyczynia się do integracji mieszkańców, zdrowych nawyków żywieniowych, fascynacji postacią bł. Wincentego i jego naukami.

Oprawą muzyczną naszego wydarzenia będą wykonania Pań PRZELASEK oraz Sandomierskiego Chóru Zamkowego SAN-do-MIR i oczywiście wspólne śpiewanie. Zaproszeni regionaliści podzielą się historią o bł. Wincentym Kadłubku, który był m.in. prekursorem podawania na polskie stoły jarzyn, ziół i przypraw, dla którego bycie zdrowym to wymóg i podstawowa cnota w służeniu ojczyźnie.

Gośćmi wydarzenia będą biegacze, ale także praktycy zdrowego stylu życia, ambasadorzy zdrowia. Podczas pikniku wyświetlany zostanie Tryptyk o Wincentym Kadłubku autorstwa Zbigniewa Puławskiego, który był nagrodzony na konkursie w Jędrzejowie zorganizowanym przez Cystersów w 100-lecie ich parafii.

Przedstawione zostaną Myśli Mistrza Wincentego, cytaty oraz odczytany zostanie Poemat napisany przez Panią Ewę Judę o Mistrzu Wincentym.(specjalnie zamówiony na tę okazję).

Wystawiona zostanie także w specjalnej gablocie „Moneta z czasów Mistrza Wincentego”- wypożyczona z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Jako organizator z góry dziękujemy za przybycie, uczestnictwo i zainteresowanie!

 

W tym roku naszymi Partnerami są:

Urząd Miejski w Sandomierzu

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji w Sandomierzu

Sandomierskie Centrum Kultury

Z poważaniem

Anna Przybysz

Prezes

Fundacja

Świętokrzyski Ogród Inspiracji