SANDOMIERSKA ORKIESTRA DĘTA powstała w lutym 2005 roku w Centrum Rekreacji  w Sandomierzu. Wtedy to zakupione zostały instrumenty dla orkiestry.

Od lutego 2005 roku rozpoczęli również naukę gry od podstaw uczniowie sandomierskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, pod kierunkiem instruktorów w podziale na sekcje; klarnetów, saksofonów, trąbek, puzonów, basów oraz sekcję instrumentów perkusyjnych. Bardzo dużą rolę w tym czasie odegrali rodzice, którzy mobilizowali uczniów do samodzielnych ćwiczeń muzycznych w domu. Muzyka młodych talentów została przychylnie zaakceptowana przez Radę Miasta, kiedy młodzież zaprezentowała swój mały jeszcze dorobek 5 listopada 2005 roku uczestnicząc w uroczystości 100-rocznicy zawieszenia orła na Wieży Ratuszowej. To był pierwszy występ orkiestry”. Od tego czasu orkiestra dostarcza niezapomnianych wrażeń artystycznych podczas swoich licznych występów, mieszkańcom Sandomierza i okolicznych miejscowości. Orkiestra uczestniczy we wszystkich uroczystościach państwowych i kościelnych, koncertowała równie w Kielcach, Gdańsku, Zakopanem, Krynicy i Rabce. Na zaproszenie Polonii litewskiej w 2008 roku Orkiestra koncertowała w Wilnie i  Solecznikach.

Repertuar orkiestry to: muzyka marszowa, pieśni kościelne, pieśni patriotyczne, utwory estradowe, piosenki, utwory na instrumenty solo z towarzyszeniem orkiestry.

Kapelmistrzem Sandomierskiej Orkiestry Dętej jest Mieczysław Jakubowski.

Jubileusz X-lecia SOD : www.youtube.com/watch?v=Ec7EVpdZkbo

Dodatkowych informacji udziela kapelmistrz Mieczysław Jakubowski, tel. 15 644-52-28

Zapraszamy na oficjalną stronę SOD: www.orkiestrasandomierz.prv.pl