W niedzielę, 23 lipca o godz. 13:00 w Porcie Kultury, odbyły się warsztaty aktorskie z Dariuszem Kordkiem – aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem, producentem. Było to drugie spotkanie z cyklu „Warsztatów mistrzowskich”, zorganizowanych w ramach projektu „Sandomierska Akademia Musicalu”.
 

W pierwszej części spotkania prowadzący przybliżył uczestnikom specyfikę musicalu, co jest w nim największym wyzwaniem, a także jak wiele wysiłku potrzeba na jego stworzenie. Po zakończeniu wykładu, wzbogaconego anegdotami z kariery zawodowej prowadzącego, uczestnicy wzięli udział w improwizowanym castingu. Biorący w nim udział mieli szansę spróbować swoich sił w stresującej sytuacji, mieli również możliwość zaprezentowania swoich mocnych stron tak, aby przekonać do siebie „komisję”. Aktor udzielił cennych rad i wskazał na co zwrócić szczególną uwagę aby wykorzystać pomocne wskazówki w przyszłości.
 

„Dla osoby, która chce kontynuować jakkolwiek drogę sceniczną, grać w teatrze, filmie czy serialu, jest naprawdę ważne aby wiedzieć jak powinno się na castingu zachować” – powiedział Wojciech Leśniewski, uczestnik warsztatów.
 

W drugiej części warsztatów, uczestnicy mieli okazję zaprezentowania improwizowanych etiud. Riposty oraz inteligentny humor wprawiły grupę i prowadzącego w świetny nastrój. Ćwiczenie przyniosło oczekiwany efekt w postaci integracji, zwiększonej świadomości ruchu na scenie, odwagi i rozluźnienia. Następne zadanie, tzn. przygotowanie sceny z musicalu „Crazy for you”, poprzedziło podzielenie grupy na pary damsko-męskie. Podczas prób zainteresowani mieli okazję pracować nad interpretacją tekstu oraz budowaniem roli. Uczestnicy zajęć entuzjastycznie podjęli wyzwanie zbudowania scenografii, pobudziło to ich wyobraźnię i zmysł przestrzenny. W trakcie prób aktor zaproponował uczestnikom zadania związane ze świadomością ciała i sposobem poruszania się na scenie, podkreślając na czym polega konstruowanie postaci scenicznej.
 

„Pan Dariusz uczył nas improwizacji, interpretacji tekstu. Otrzymaliśmy cenne wskazówki, które przydadzą się, jeśli chcielibyśmy w przyszłości zajmować się teatrem czy musicalem” – powiedziała Joanna Gorzała, uczestniczka warsztatów.
 

Trwające ponad pięć godzin warsztaty zakończyły się ożywioną dyskusją, wymianą uwag i wskazówek dotyczących aktorstwa. Pomimo iż zajęcia wymagały od uczestników zaangażowania, odwagi i skupienia, przez cały czas ich trwania wszystkim towarzyszył entuzjazm i dobry humor.
 

Kolejne warsztaty mistrzowskie (taneczne) już 27 sierpnia. Zapraszamy serdecznie!
 

Organizatorzy: Sandomierskie Centrum Kultury, Miasto Sandomierz.
 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grudzień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3