XXIX Sandomierskie Wieczory Organowe: Krakowskie Trio Stroikowe i Andrzej Budziński - relacja

W minioną środę Sandomierska Bazylika Katedralna po raz kolejny rozbrzmiewała dźwiękami muzyki klasycznej. 8 sierpnia w gotyckim wnętrzu Katedry odbył się kolejny koncert, w ramach XXIX Sandomierskich Wieczorów Organowych.

Tym razem swój talent zgromadzonej publiczności zaprezentowali muzycy, tworzący KRAKOWSKIE TRIO STROIKOWE, a także wirtuoz muzyki organowej z Ostrowca Świętokrzyskiego - Andrzej Budziński.

KRAKOWSKIE TRIO STROIKOWE składa się z wybitnych instrumentalistów, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej oraz bardzo często solowej. Stąd też na swym koncie mają wiele koncertów kameralnych na liczących się estradach. Członkowie zespołu są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Do zespołu należą: Marek Mleczko - obój, Roman Widaszek - klarnet, Paweł Solecki - fagot.

Andrzej Budziński jest absolwentem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (kierunek Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej) i Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2005 roku jest organizatorem i kierownikiem artystycznym koncertów pt. „Muzyczne Wieczory na Piaskach”. Od 2007 roku pełni funkcję organisty w Sanktuarium NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie założył chór parafialny „Cantate Domino”. Występuje w kraju oraz poza jego granicami m.in. Ukraina, Niemcy, Włochy jako dyrygent, solista, kameralista, akompaniator. W styczniu 2013 roku został powołany przez Biskupa Sandomierskiego na członka Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Sandomierskiej. Został odznaczony przez Wielką Narodową Kapitułę Orderu Św. Stanisława za działalność artystyczną Krzyżem Komandorskim III kategorii - ”Praemiando Incitat” – („Nagradzając zachęcać”). W październiku 2017 r. został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w dziedzinie "Kultura". W lutym 2018 roku otrzymał tytuł człowieka roku w powiecie ostrowieckim w dziedzinie "Kultura” w plebiscycie gazety Echo Dnia.

Uczestnicy koncertu mieli okazję wysłuchać następujących utworów:
• Aleksander Tansman (1897-1986) Dialogue z Suite pour trio d’anches
• Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) Divertimento B-dur KV 229 (Allegro – Larghetto – Menuetto – Allegro)
• Johann Sebastian Bach (1685-1750) Inwencje trzygłosowe – C-dur, a-moll
• Jacques Ibert (1890-1962) Cinq Pieces pour trio d’anches
• Jean Marie Plum (1899-1944) Cortege
• Johann Sebastian Bach (1685-1750) „O Lamm Gottes unschuldig” BWV 656
• Cesar Franck (1822-1890) Preludium fuga i wariacja h-moll
• Maurice Duruflé (1902-1986) Choral varié sur le théme du „Veni Creator” op. 4
• Louis Vierne (1870-1937) Carillon

Spotkanie z muzyką klasyczną poprowadził Mariusz Ryś – kierownik artystyczny XXIX Sandomierskich Wieczorów Organowych.

Organizatorami wydarzenia byli: Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: JE ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz – Ordynariusz Sandomierski oraz Marek Bronkowski – Burmistrz Sandomierza.

Serdecznie zapraszamy na ostatni koncert organowy, który odbędzie się w środę 22 sierpnia 2018 roku, o godz. 18.30 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.