VIII Festiwal Czas Dobrego Sera i Wina

PROGRAM

Z radością zapraszamy na VIII edycję festiwalu „Czas Dobrego Sera i Wina”, która od 1 do 3 czerwca 2018 r. odbywać się będzie w królewskim Sandomierzu. Jak mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Jacek Szklarek „niezmiennie od samego początku celem festiwalu jest podnoszenie jakości polskiego mleczarstwa, tego na wielką i małą skalę oraz zwracanie uwagi polskiego konsumenta na różnorodność naturalnych produktów na bazie mleka. Do udziału w naszym festiwalu zapraszamy wyłącznie najlepszych producentów serów zagrodowych oraz najlepsze, nieliczne polskie mleczarnie. Oczywiście, ze szczególną sympatią odnosimy się do małych, rodzinnych gospodarstw, które zdecydowały się na produkcję tzw. serów zagrodowych na bazie surowego mleka. Ta sama filozofia odnosi się do polskich winiarzy, którzy w ostatnich latach niesamowicie rozwijają się zarówno ilościowo jak i jakościowo”. W Sandomierzu będzie można spróbować prawdziwego masła, jogurtów o zawartości tłuszczu 9%, oryginalnej owczej bryndzy polskiej i słowackiej, śmietankowych lodów czy też zwyczajnego surowego mleka, którego smak już tylko niektórzy z nas pamiętają z dzieciństwa.

Nie zabraknie też plejady najlepszych serów z całego świata, między innymi takich jak: Roquefort, Stilton, Brie de Meaux, Beaufort, Bitto, Parmigiano Reggiano, Trentingrana, Cabrales, Comte, Cheddar, Manchego czy Pecorino Toscano. Po raz pierwszy w tym roku do Sandomierza dotrze niesamowita kolekcja serów szwajcarskich: Le Gruyère AOP, Sbrinz AOP Alpage, Raclette du Valais AOP, Tête de Moine AOP, Appenzeller oraz oczywiście oryginalny, dojrzewający 2 lata Emmentaler o wadze jednej formy ponad 100 kg. Sery szwajcarskie prezentować będzie Roland Sahli ze słynnej serowarni „Gourmino”, która zaadaptowała na dojrzewalnię kilka kilometrów korytarzy, tuneli i XIX wiecznych bunkrów mieszczących się kilkaset metrów pod ziemią.

Dzisiaj Czas Dobrego Sera i Wina to duża impreza przyciągająca ponad 30 tysięcy odwiedzających do cudownie położonego nad Wisłą i pośród Gór Pieprzowych Sandomierza. Oczywiście, w Sandomierzu nie zabraknie degustacji najlepszych serów i win polskich, jak i zagranicznych pod okiem wybitych autorytetów jak, Giampaolo Gaiarin, profesor serowarstwa we włoskim Instytucie Macha,Martin Pircher promotor lokalnych serów z Południowego Tyrolu, Gieno Mientkiewicz – znawca polskich serów zagrodowych, wspomniany wcześniej Szwajcar Roland Sahli (Gourmino AG), redaktor naczelny pisma „Ferment” Maciej Nowicki, który jak mało kto zna polskich winiarzy, Kuba Janicki, krakowski smakosz i krytyk kulinarny czy też sława włoskiego winiarstwa Franco Bernabei. W sumie zaplanowano 7 tematycznych laboratoriów smaku, których bohaterami będą między innymi takie sery jak: polski twaróg w wielu nieznanych odsłonach, europejskie sery wysokogórskie jak Hornbacher, Evitaz Alpage czy Beaufort oraz najlepsze polskie i światowe sery kozie i owcze. W sumie w Sandomierzu będzie można skosztować i kupić blisko 300 różnych serów z 14 krajów, około 200 rodzajów wina z około 25 polskich winnic i ponad 20 winnic zagranicznych.

Poza tym do udziału w imprezie zaproszono wybitnych szefów kuchni, którymi dowodził będzie Mateusz Ciołko z restauracji Perłowa z Lublina rekomendowanej przez Slow Food Polska – w tym roku, z racji na przypadające 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, kolacja będzie opierać się na 10 daniach na bazie produktów, z których my Polacy możemy być najbardziej dumni. Dodatkowo wątek gastronomiczny będzie kontynuowany przez 3 dni na sandomierskim rynku w postaci najbardziej klasycznej wersji pizzy – mowa oczywiście o Pizza Margherita tyle, że wykonanej na bazie oryginalnych pomidorów San Marzano i najlepszej Mozzarelli di Bufala z bezkonkurencyjnej serowarni „La Fenice”. Autorem tej pizzy będzie najlepszy polski pizzaiolo Łukasz Hrabiaz „Pizzerii en Plato”, jedyny Polak w światowym stowarzyszeniu „Associazione Pizzauioli Nopoletani”.

Tradycyjnie w Sandomierzu pojawi się miodosytnia Pasieka Jaros, która jak zwykle zaprezentuje pełną paletę swoich miodów pitnych z Miodem Koronnym i Czeremszakiem na czele. Dopełnieniem polskich trunków w Sandomierzu z pewnością będą doskonałe nalewki, między innymi te wytwarzane przez Karola Majewskiego z Łomianek pod Warszawą i Longinusa z Ciechanowa, jak również szeroki wybór polskich piw rzemieślniczych.

Kolejny raz w Sandomierzu swoją szeroką paletę serów zaprezentuje SM Spomlek, producent słynnych serów Bursztyn, Szafir i Rubin prezentowanych pod marką Skarby Serowara. Spomlek należy do bardzo wąskiego grona polskich mleczarni, które starają się przekonać polskiego konsumenta do jakościowych serów długo dojrzewających.

Oczywiście, momentem kulminacyjnym zwłaszcza dla serowarów, będzie ogłoszenie w niedzielne popołudnie wyników konkursu na najlepszy polski ser, czyli Polish Cheese Awards Grand Prix 2018. W zeszłym roku, poza klasycznymi kategoriami wprowadzono kategorię na najlepsze polskie masła oraz twaróg.

Organizatorem festiwalu jest Slow Food Polska, gospodarzem Miasto Sandomierz i Sandomierskie Centrum Kultury; zaś wyłącznym sponsorem SM Spomlek, producent serów Skarby Serowara.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marek Bronkowski burmistrz Sandomierza.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Pogoda i największa w Polsce różnorodność serowych i winnych smaków gwarantowana!

Więcej informacji: www.czasdobregosera.pl