„Cuda Wianki 2018” w Sandomierzu

Serdecznie zapraszamy do Sandomierza na Cuda Wianki, które odbędą się w sobotę 23 czerwca 2018 nad Wisłą na Bulwarze im. Marszałka J. Piłsudskiego.

Przygotowaliśmy dla Państwa liczne atrakcje!

W programie:

godz. 17.00 – 20.00/ zielony teren nad Wisłą przy sobótkowym ognisku 
Herbarium łąkowe – o łąkowych ziołach i polnych kwiatach opowiedzą zielarki ze Stowarzyszenia „Cztery Źródła”.
Wiły rusałki wianki – pokazy i warsztaty wicia wianków na różne okazje.

godz. 17.00 – 20.00/ Park Piszczele/ Rynek Starego Miasta/ bulwar nad Wisłą
Cuda Wianki – gra terenowa, której celem będzie odnalezienie kwiatu paproci.

godz. 18.00 – 23.00/ Scena nad Wisłą

  • Występy Szkolnego Zespołu Tańca Ludowego Sędomir

  • Konkurs na najpiękniejszy wianek 

  • Rejs statkiem po Wiśle

  • Finał konkursu na najciekawszą legendę o Sandomierzu

  • Podsumowanie gry terenowej pt. Cuda Wianki

  • ok. 20.00 koncert Kapeli Neoludowej Łubu Dubu

  • ok. 21.00 koncert zespołu Fifidroki

  • ok. 22.30 - Teatru Ognia Furion – pokaz fire show

Gorąco zapraszamy nad Wisłę!!!

Organizatorzy: Urząd Miejski, Sandomierskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu.

***

WARSZTATY WICIA WIANKÓW

Warsztaty wicia wianków na różne okazje z wykorzystaniem żywych kwiatów i ziół przeprowadzi pani Aneta Kroker. Scrapbooking oraz florystyka to jej największe pasje. Pani Aneta prowadzi bloga: www.mojeprosterzeczy.blogspot.com, gdzie można zobaczyć niektóre z jej prac. Jest samoukiem, który dąży do perfekcji. Chętnie bierze udział w różnych szkoleniach. W tym roku uczestniczyła w dwóch warsztatach florystycznych prowadzonych przez Mistrza Polski Florystów - Tomasza Maxa Kuczyńskiego. Pod czujnym okiem mistrza powstawały m.in. przepiękne wianki na różne okazje. Chętnie dzieli się z innymi swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem.

SZKOLNY ZESPÓŁ TAŃCA LUDOWEGO „SĘDOMIR"

Zespół powstał w 2008 r. Członkami zespołu są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu, Gimnazjum nr 2 im. 2 Pułku Piechoty w Sandomierzu oraz innych sandomierskich szkół. Na chwilę obecną zespół zrzesza ponad 30 tancerzy doskonalących swoje umiejętności zarówno taneczne jak i wokalne w dwóch grupach szkoleniowych.

Program artystyczny dostosowany jest do wieku i możliwości wykonawczych tancerzy. Młodzi artyści prezentują swoje umiejętności w Polonezie, Krakowiaku (grupa I i II), Suicie tańców lubelskich. Suicie tańców śląskich, Suicie tańców żywieckich, Kujawiaku z oberkiem, Polce warszawskiej oraz Polce.

ŁUBU DUBU

Zespół Łubu Dubu powstał w 2011 r. w Głogowie Małopolskim, jego inicjatorem jest Piotr Grygiel. Początkowo nie miała to być stała formacja tylko projekt, powołany na potrzeby nagrania płyty z kolędami w rockowych aranżacjach. Z czasem jednak, po ustabilizowaniu składu, twórczość zespołu przybrała formę zbliżoną do prezentowanej obecnie, mianowicie, jak to mawiają muzycy, łąkowe interpretacje utworów ludowych i własne kompozycje o tematyce obyczajowej, inspirowane ludowością i twórczością poetów romantycznych. Łubu Dubu ma szczęście nagrywać dużo i często, dlatego światu zostały już pokazane: minialbum “Przeciekło” (2015 r.) długograj “Posłuchajmy” (2016 r.) długograj z kolędami z towarzyszeniem ukraińskiego trio wokalnego Ogniewica pt. “Stała nam się nowina miła” (2017 r.) Obecnie, w związku z obchodzoną 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Łubu Dubu przygotowuje kolejny album z tekstami legionowego poety, pochodzącego z Podkarpacia, Józefa Mączki. W warstwie muzycznej Łubu Dubu korzysta zarówno z instrumentarium właściwego muzyce rockowej, jak i nie boi się sięgać po instrumenty tradycyjne, jak skrzypce, kontrabas, klarnet, akordeon. Do sukcesów zespołu można zaliczyć II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów “Juwenaliada” w Krośnie w 2016 r. oraz bycie finalistą Przeglądu Muzyki Folkowej w Ulanowie oraz Mikołajek Folkowych w Lublinie (oba w 2017 r.). Największym szczęściem dla zespołu jest jednak pozytywny odbiór słuchaczy. Obecny skład Łubu Dubu: Justyna Mokrzycka - wokal; Izabela Kawalec - skrzypce; Piotr Grygiel - wokal, gitara, bębny w tradycyjnej odsłonie; Mateusz Szluz - gitara, wokal; Janusz Radwański - basowanie; Wojciech Dulski - perkusja, akordeon w tradycyjnej odsłonie.

soundcloud.com/lubudubu
www.facebook.com/lubudubu.band
www.youtube.com/channel/UCRoFkz34jNOkv_LoU98Sc7A

FIFIDROKI

Alternatywni, folkowi, punkowi i ludowi. Pozagatunkowi, bo liczy się energia. Do tego elektryczni i elektroniczni.

Muzyka Fifidroków ma swoje źródła w śląskich kominach, beskidzkich polach, ukraińskich wsiach, żydowskich kibucach i zakazanych dzielnicach śląskich miast. Ich muzyka jest równie agresywna i brudna co balladowa i baśniowa.

Nie ma gatunku muzycznego, który jasno opisuje muzykę Fifidroków, tak jak nie ma piosenki Fifidroków, która mieści się w danym gatunku. Są natomiast słuchacze, którym brak kategorii nie straszny i którzy doceniają zawartość muzyki w muzyce. To dla nich grają Fifidroki.

Właśnie wydali swoją pierwszą płytę długogrającą “Blomkul” . Niech was jednak nie zwiedzie ta wegetariańska nuta (blomkul to po śląsku “kalafior”), gdyż w utworach zdecydowanie nie brakuje mięsa, krwi, a także magii i lirycznej tajemnicy. Blomkul to nie zawsze lekkostrawny i przyjemny folkowy gulasz, czasem wręcz bulgocze i kipi agresywnie innym razem lekko pyrka na gazie, ale od pierwszego do ostatniego dźwięku jest smakowicie!

 

...

 

.....