Koncert zespołu The BEAT FREAKS

Sandomierskie Centrum Kultury oraz Fundacja Polski Jazz, po raz kolejny mają przyjemność zaprosić Państwa na koncert w ramach projektu Polski Jazz 360°! Tym razem na scenie Lapidarium pod Ratuszem wystąpi zespół jazzowy ze szczecińsko-duńskim rodowodem The BEAT FREAKS.

 

Koncert odbędzie się 31 marca br. o godz. 19.00 w Lapidarium pod Ratuszem (Rynek 1).

 

BILETY: 20 zł *
*Bilety dostępne od 19 marca br. w Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 20, 27-600 Sandomierz.

 

Koncert odbywa się w ramach projektu Polski Jazz 360° realizowanego przez Fundację Polski Jazz. Jego celem jest propagowanie muzyki jazzowej poprzez ukazanie jej różnorodności i oswajanie z nią szerokiej publiczności.

Projekt Polski Jazz 360° został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

***

The BEAT FREAKS - to grupa muzyczna sygnowana nazwiskami znakomitych muzyków jazzowych ze szczecińsko-duńskim rodowodem. Skandynawskiego charakteru muzyce nadaje bowiem fakt, iż połowa zespołu, swój muzyczny język rozwijała kształcąc się w prestiżowej akademii w Odense. Nie pozostało to bez wpływu na brzmienie zespołu oraz odważne podejście do formy. Zespół założył w 2014 roku Michał Starkiewicz (gitara), który do współpracy zaprosił Tomka Licaka (saksofon tenorowy) i Pawła Grzesiuka (bas) oraz mieszkającego na stałe w Kopenhadze - Radka Wośko (perkusja). Po kilku sesjach powstał materiał, który został zaprezentowany w Szczecinie w roku 2015 oraz w Christiania Jazz Club w Kopenhadze w lutym 2016 roku. Autorem większości kompozycji jest lider zespołu - Michał Starkiewicz. Oba koncerty zostały bardzo ciepło przyjęte przez publiczność, co zaowocowało trasą koncertową w Polsce oraz wejściem do studia. W marcu 2016 roku w Studio Soyuz w Łodzi zespół nagrał swój debiutancki album, który miał swoją premierę w październiku tegoż roku.

Debiutancka płyta „Leon” ukazała się na rynku nakładem wydawnictwa Gateway Music z Danii. Album został bardzo ciepło przyjęty zarówno przez krytyków muzycznych jak i przez muzyków, znalazł się również w TOP TEN 2016 płyt jazzowych wg Mateusza Magierowskiego (Polish-Jazz.blogspot). Singiel „Pod Nóżkę” znalazł się w zestawie do głosowania na Liście Przebojów Radiowej Trójki. Album doczekał się wielu pozytywnych recenzji zarówno w mediach branżowych “Jazz Forum”, Polish-Jazz_Blogspot, gazetach codziennych ale również w prestiżowym “All About Jazz”, które jest jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów jazzowych na świecie.

Muzycy uciekają od utartych schematów jazzowych form proponując muzykę, która jest swoistą opowieścią. W ich muzyce znajdziemy inspiracje i zapożyczenia zarówno z muzyki słowiańskiej, ludowej, etnicznej czy wręcz rockowej. Jednocześnie muzyka zespołu pozostaje świeża nawiązując do brzmienia współczesnego jazzu. Znakiem szczególnym zespołu jest niecodzienne i otwarte podejście do formy utworu i aranżacji.

The Beat Freaks jawi się jako jedna z najciekawszych współczesnych grup z pogranicza jazzu, jazzu elektrycznego i muzyki improwizowanej.

Obecnie muzycy aktywnie koncertują i pracują nad repertuarem na drugą płytę zespołu, która ukaże się jesienią 2019 roku.

 

Zespół tworzą:

Tomasz Licak - saxophone
Michał Starkiewicz - guitar
Paweł Grzesiuk - bass
Radek Wośko - drums

 

Album „Leon”

W październiku 2016, nakładem duńskiego wydawnictwa Geteway Music ukazał się debiutancki album grupy The Beat Freaks - „Leon”. Na krążek weszło 9 autorskich kompozycji z pogranicza jazzu z elementami bluesa, muzyki etnicznej, ludowej i improwizowanej.

Płyta „Leon” to próba muzycznego zilustrowania życia i twórczości Leona Kokakiewicza - fikcyjnej postaci stworzonej przez zespół - barda miejskiego z czasów gwałtownego rozwoju przemysłu. Wizjonerskie idee, inspiracja maszynami oraz nieskromne ilości porzeczkowego trunku dały nieoczekiwaną mieszankę rytmów, brzmień i melodii. Zespół The Beat Freaks stara się oddać te niepowtarzalne pomysły przy pomocy współczesnych instrumentów, które zresztą przewidział już 200 lat temu sam Leon Kokakiewicz. Ale to nie wszystko - innowacja była bowiem nadrzędną ideą industrialnego barda, dlatego Beat Freaks tworzy coraz to nowszą muzykę, która śmiało patrzy wprzód!

 

Album został nagrany w Soyuz Studio w Łodzi. Za mix i mastering odpowiadał Jan Smoczyński (Tokarnia Studio).

The Beat Freaks to grupa świadomych, doskonałych technicznie i - mimo młodego wieku - już doświadczonych artystów, którzy mają własną wizję swojej muzyki”

Marek Romański - Jazz Forum

 

Płyta niespodziewanie raczej lekka – niespodziewanie, bowiem duńskie doświadczenia połowy składu sugerowałyby raczej mocno improwizowany repertuar. Za to wymyślona i zagrana z dużą klasą. Zdecydowanie zachęcająca do sięgania po jazz. Mam nadzieję, że The Beat Freaks znajdą jeszcze kiedyś kolejne ślady działań Leona Kokakiewicza i podzielą się nimi ze światem."

 

Krzysztof Komorek - Polish-Jazz.blogspot