Koncert zespołów Żywica, Aberracja, ThCulture oraz Panta Koina - relacja

W miniony piątek, 4 października 2019 roku o godz. 18.30 w Lapidarium pod Ratuszem miał miejsce koncert, który na długo pozostanie w pamięci zgromadzonej w klubie publiczności. Piątkowa data z pewnością od dobrych kilku tygodni była zaznaczona na czerwono w kalendarzu każdego szanującego się fana punk rocka.

Na scenie Lapidarium pojawiły się cztery zespoły Żywica, Aberracja, ThCulture oraz Panta Koina.

Jako pierwszy wystąpił zespół Żywica. Brzmienie grupy muzyków ulokowało się w rejonach garażowego, surowego i ciężkiego brzmienia, o punk'owym charakterze i niepokojącej, dekadenckiej warstwie tekstowej, przywodząc poniekąd na myśl niesforne, niekontrolowane eksperymenty z hałaśliwym brzmieniem punk'a lat 80-tych. Ciężkie i szybkie gitarowe riffy, w towarzystwie gęstej perkusji i basu. Żywica zaprezentowała się szerszej publiczności w grudniu 2016 r. podczas debiutanckiego występu w pubie Underground, zasłużonego dla alternatywnej sceny rzeszowskiej lokalu z tradycjami. Zespół miał również zaszczyt supportować legendarną formacje THCulture na koncertach w Rzeszowie i w Krakowie. 

Kontynuacją wieczoru był występ zespołu Aberracja. Zaprezentowali bardzo ciekawe połączenie muzyki elektro z klimatami punkowymi oraz mocnym przekazem tekstowym. Wykonawcy już na wstępie dostarczyli publiczności wiele emocji. Intrygujący głos wokalisty połączony z ciężkim brzmieniem, entuzjastycznie nastroił słuchaczy na dalszą część muzycznego wieczoru. Muzycy rozgrzali publiczność i dostarczyli dużo pozytywnej energii, prezentując materiał ze swojej dotychczasowej płyty oraz kilka nowych utworów zapowiadających wydanie kolejnej. Obecnie zespół pracuje nad wydaniem debiutanckiego albumu dla wytwórni Lou&Rocked Boys.

Kolejnym i przedostatnim już zespołem była grupa THCulture. Uniwersalność muzyki zespołu wzięła się stąd, że każdy z członków miał za sobą pewne doświadczenia wyniesione z poprzednich grup i projektów. Pierwszy materiał został wydany w 2000 roku pod nazwą "Trance Human Culture". Album cieszył się dużym zainteresowaniem w prasie i opinii sceny niezależnej. Z czasem zespół zyskał spore zainteresowanie wśród odbiorców, dla których ta nietuzinkowa przecież muzyka stała się ciekawa i warta zauważenia.

Jak twierdzą fani zespół THCulture nie stracił na świeżości, dodatkowo jeszcze swoją energią mógłby hojnie obdzielić wiele młodszych od siebie zespołów. Na brak gorącego przyjęcia nie mógł narzekać również zespół Panta Koina, którzy zaserwowali melodyjnego punk rocka, nie bojąc się przy tym rock'n'rollowych inspiracji. W Lapidarium pod Ratuszem sandomierska publiczność miała okazje przekonać się, że muzyka Panta Koiny jest energiczna, melodyjna i pełna radości.

Muzyczny wieczór zgromadzona publiczność z pewnością zaliczy do udanych. Koncert zakończył się po godzinie 23.00, a dźwiękowa i oświetleniowa oprawa występów pozwoliła wydobyć jeszcze bardziej wyrazistą atmosferę tego miejsca.

Dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie i już dzisiaj zapraszamy na kolejne koncerty organizowane przez Sandomierskie Centrum Kultury, a także obserwacji naszej oficjalnej strony internetowej www.esceka.pl oraz facebooka: https://www.facebook.com/sandomierskiecentrumkultury/.