Koncert z okazji 40. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II

Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu serdecznie zapraszają na koncert z okazji 40. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II.

W dniu 16 października o godzinie 19.00 w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Sandomierzu odbędzie się WIELKA MSZA ŚW. JANA PAWŁA II.

Kompozytor: GERALD SPITZNER

Wykonawcy:
Grażyna Zielińska - Sopran
Prof. Janusz Purzycki - Skrzypce
Szymon Olszański – Organy

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!

Po koncercie procesja przed figurę Jana Pawła II.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli:
JE Ks. Bp. Krzysztof Nitkiewicz – Ordynariusz Sandomierski
Marek Bronkowski – Burmistrz Sandomierza

***

Gerald Spitzner urodził się 11.4.1972 r. w Wiedniu. Jako 3 letnie dziecko dawał swoje pierwsze koncerty na skrzypcach z towarzyszeniem fortepianu.

Jako młoda osoba osobiście spotkał się z Ojcem Św. Janem Pawłem II. Do dzisiaj skomponował 22 msze i oratoria. Ogółem skomponował ponad 300 utworów. Od najmłodszych lat udziela się w niesieniu pomocy ludziom upośledzonym, uchodźcom i biednym ucząc ich muzyki, aby im przywrócić wiarę w siebie i człowieka.

Msza, która proponuje na cześć Ojca Świętego św. Jana Pawła II maestro Geralda Spitznera została skomponowana w 2004 roku.

Dzieło znalazło się w kalendarzu wydarzeń artystycznych Watykanu i miało zabrzmieć w dzień 85 urodzin Papieża. Okazało się, ze plany Boże były inne.

Msza była wykonywana dziesiątki razy w całej Europie. Patronowali jej wybitni przedstawiciele władz Kościoła min. jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Ks. Kardynał Dominik Duka z Pragi, Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa, Minister Kultury w Czechach Daniel Herman, Andrzej Tombiński - Honorowy Konsul Generalny Austrii, oraz Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego. Ostatnie wykonanie poza Polska miało miejsce w Wiedniu, Hradec Kralove oraz w Madrycie pod patronatem honorowym i w obecności polskiego Ambasadora, oraz tamtejszych władz Kościoła.

Msza składa się z 12 części.