Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2019 w Sandomierzu – relacja

Podczas weekendu 6-7 lipca 2019 r. w Sandomierzu odbył się kolejny Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski. W ramach tego wydarzenia na Ryku Starego Miasta swój rękodzielniczy asortyment prezentowali liczni jarmarczni wystawcy, oferując rękodzieło, malarstwo, rzeźbę, produkty z metali, skóry i innych materiałów, a także pamiątki i oryginalne produkty spożywcze. Na zielonym skwerze przy Bazylice Katedralnej przy rozwidleniu ulic Zamkowej i Kadłubka podczas obydwu dni w godzinach od 12.00 do 16.00 odbywały się warsztaty tworzenia glinianych instrumentów muzycznych – okaryn. Tą ofertą zainteresowani byli zarówno młodzi uczestnicy, jak i osoby dorosłe. Warsztatowicze zachowali wytworzone przez siebie instrumenty i po ich wyschnięciu mogą się cieszyć barwą wydobywanego z nich dźwięku.

W sobotę 6 lipca w samo południe za sprawą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej rozpoczęły się inscenizacje historyczne, których motywem przewodnim była Królowa Jadwiga oraz Zawisza Czarny z Garbowa, a całość programu historycznego toczyła się pod hasłem „Salve Regina – wizyta Królowej Jadwigi w Sandomierzu”. Wtedy też była doskonała okazja do oficjalnego otwarcia Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego, którego ze sceny dokonali: Pan Paweł Niedźwiedź – zastępca burmistrza Sandomierza oraz Pan Karol Bury – kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Sandomierzanie oraz liczni turyści z uwagą obserwowali kolejne popisy inscenizacyjne, które z Rynku Starego Miasta za sprawą uroczystego korowodu z udziałem Królowej Jadwigi, jej dworu i braci rycerskiej, przeniosły się na Plac Jana Pawła II, gdzie odbył się konny turniej kopijniczy oraz pokaz artylerii i broni palnej z XVI wieku.

Sobotni program artystyczny Jarmarku zwieńczony został instrumentalnym koncertem zespołu Nivel, który również wzbudził wiele emocji i spodobał się zgromadzonej publiczności. Na koniec dnia, już o zmroku - Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej zaprezentowała atrakcyjny, uroczysty przemarsz swoich formacji z proporcami i pochodniami.

Niedziela w zakresie pokazów historycznych poświęcona była w głównej mierze postaci Zawiszy Czarnego z Garbowa i jego osiągnięciom na polu licznych walk i średniowiecznych bitew. Sceniczny program artystyczny w postaci koncertu Kapeli Brodów popołudniową porą zgromadził wielu słuchaczy, którzy bardzo entuzjastycznie nagradzali owacjami każdy z prezentowanych utworów tego zespołu. Po zakończonym występie i podsumowaniu mijającej imprezy przez prowadzącą, stanowiska jarmarcznych wystawców zaczęły powoli znikać z krajobrazu sandomierskiej Starówki. Pogoda i temperatura dopisała, bowiem z wyjątkiem kilku chwil
z deszczem w niedzielne popołudnie, uczestnicy Jarmarku odczuwali komfort termiczny.

W imieniu organizatorów – Urzędu Miejskiego w Sandomierzu oraz Sandomierskiego Centrum Kultury dziękujemy wszystkim wystawcom za współpracę, partnerom za wsparcie i uczestnikom za zainteresowanie. Jednocześnie zapraszamy na kolejne, ciekawe wydarzenia do Sandomierza.