Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski 2018 – już za nami!

Wszystko wskazuje na to, że Królewskie Miasta posiada niezwykle cenny przywilej – prawo do wspaniałej pogody podczas corocznego Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego. W ubiegły weekend 7 i 8 lipca miało miejsce jedno z najważniejszych miejskich wydarzeń, którego zadaniem jest popularyzowanie wielkiej historii i najstarszych tradycji Królewskiego Miasta, m.in. kultury mieszczańsko – kupieckiej oraz dworskiej i rycerskiej. Jak co roku Rynek Starego Miasta szczelnie zapełnił się straganami jarmarcznych wystawców, na których można było podziwiać smakowite produkty regionalne oraz niezwykłe rękodzieła.

Pierwszy dzień Jarmarku oddał hołd historii i kulturze dawnej. Licznie zgromadzona na Starówce publiczność miała okazję zobaczyć widowisko historyczne „Bona Regina – Sigismundus Rex” w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Orszak królowej Bony dostojnie wkroczył na Rynek Starego Miasta a chwilę później przy dźwięku fanfar przybył na koniu król Zygmunt I. Królewska para została uroczyście powitana przez Kasztelana sandomierskiego. Następnie miała miejsce królewska przemowa oraz wręczenie darów Sandomierzowi za postawę wojsk sandomierskich w bitwie pod Orszą w 1514 roku. Później nadszedł czas na muzykę i taniec w wykonaniu dwórek i dworzan. Nie zabrakło także oczekiwanych przez publiczność popisów kawalerii królewskiej - ciężkiej jazdy kopijniczej i lekkiej husarii.

Gościem sandomierskiego Jarmarku Jagiellońskiego oraz Turnieju Rycerskiego było także Krakowskie Bractwo Grodzkie, które rozbiło obóz na zielonym skwerku poniżej Bazyliki Katedralnej. W obozowisku zostały zaprezentowane sceny życie codzienne epoki późnego średniowiecza: kuchnia, tańce, pokazy artylerii, tor łuczniczy a także średniowieczne gry i zabawa dla dzieci. Wyjątkową atrakcją, która cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, były warsztaty kaligrafii średniowiecznej. Krakowskie Bractwo Grodzie zaprezentowało na Rynku Starego Miasta znakomity program artystyczny, który ujął sandomierską publiczność. Najpierw odbył się krótki koncert w wykonaniu barda, grającego na instrumentach z epoki a następnie członkowie Bractwa wraz z publicznością zatańczyli kilka plebejskich branli do muzyki na żywo.

Innym historycznym akcentem wydarzenia były pokazy dmuchania szkła, które wykonywał rzemieślnik – pan Marek Jargiło.

Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski to nie tylko pokazy i inscenizacji historyczne, ale także koncerty z udziałem ciekawych wykonawców.

Na scenie przy Ratuszu publiczność miała okazje podziwiać lokalnych i regionalnych artystów, m.in. zespół Pozytywnie Nakręceni z Pińczowa, grający muzykę folk w nowoczesnych aranżacjach oraz Zespół Pieśni i Tańca „Gnieździska” z gminy Łopuszno w powiecie kieleckim, który znakomicie zaprezentował stroje, przyśpiewki oraz tańce regionu świętokrzyskiego. Z niezwykle żywiołową reakcją publiczności spotkał się koncert galowy Sandomierskiej Orkiestry Dętej, która aż czterokrotnie bisowała. Po koncercie pan Wojciech Dumin – dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury oraz pan Mieczysław Jakubowski – kapelmistrz Sandomierskiej Orkiestry Dętej wręczyli muzykom dyplomy i upominki w podziękowaniu za sezon artystyczny.

Ponieważ Jarmark Jagielloński i Turniej Rycerski to cykliczne wydarzenie promujące historię, nie mogło zabraknąć akcentu związanego z najważniejszą rocznicą obchodzoną w 2018 roku – stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W ciepły, sobotni wieczór przed sandomierskim Ratuszem zgromadził się tłum widzów, aby obejrzeć fragment niemego filmu pt. "Pan Tadeusz" z 1928 roku z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. Uroczysta premiera niniejszego filmu odbyła się w 11 listopada 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyli najwyżsi dostojnicy państwowi - prezydent Ignacy Mościcki, marszałek Józef Piłsudski, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Nastrojowa muzyka zespołu „Czerwie” wprowadziła publiczność w niezwykłą atmosferę epopei narodowej.

Podczas minionego weekendu pogoda rozpieszczała zarówno uczestników wydarzenia, jak i organizatorów. Słońce oraz bezchmurne niebo zdecydowanie przyczyniły się do sukcesu tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego i Turnieju Rycerskiego.